Zygmunt III Waza. Półportugał koronny (5 dukatów) 1611, Kraków (63)

287 500,00 zł

Cena wywoławcza:
80 000,00 zł

2011-05-15

Aw.: Popiersie króla w koronie i zbroi w prawo. W otoku:
SIGISMVNDVS.III.DG.REX.POL:ET.SVE:
Rw.: Czteropolowa tarcza herbowa polsko-szwedzka z herbem Wazów – Snop pośrodku.
Całość opasana Łańcuchem Orderu Złotego Runa.
Po bokach korony rozdzielona data 16-11. W otoku:
∙M∙D∙LIT:RVSIE∙PRV: O MAS:SAM:LI:XC.

Pierwsza gruba złota moneta wybita w mennicy koronnej w Krakowie. Wyjątkowej rzadkości i urody półportugał z czasów największej świetności mennictwa Rzeczpospolitej. Kopicki notuje również odbite tym stemplem czterodukatówki. Na awersie znak własnościowy Potockich – herb Pilawa. Uszkodzenie obrzeża na godzinie 12.00.

Pięknie zachowany egzemplarz.

Kopicki.1420, Friedberg.78; Kaleniecki s. 88; Tyszkiewicz.125

Stan zachowania 2+
Waga 17,398 g A
Średnica 30,5 mm

Zygmunt III Waza
Aukcja 2
63
2011-05-15