PRÓBA. 5 złotych 1933 Głowa kobiety- stempel Zwykły NGC MS62 (2 MAX) - RZADKOŚĆ

Cena wywoławcza:
10 000  PLN
Cena sprzedaży:
16 200  PLN
Data sprzedaży:
2021-12-12

Opis


Aw.: Po środku godło: orzeł ukoronowany koroną otwartą, poniżej data: 1933. Przy otoku napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA oraz nominał „5 ZŁOTYCH 5”. Z prawej strony pod łapą orła - herb Kościesza, znak Mennicy Państwowej.

Rw.: Przedstawienie głowy kobiecej w wieńcu z koniczyny na tle dwudziestu ośmiu kłosów zbożowych. Po lewej stronie u dołu - wypukły napis „PRÓBA”.


Zarówno zgromadzone w aukcyjnym katalogu próbne pięciozłotówki, jak i dziesięciozłotówki z głową Polonii wybito w wąskim nakładzie 100 egzemplarzy, przy czym okazy zachowane w najznakomitszych stanach uznaje się obecnie za niekwestionowaną rzadkość. Trzy z oferowanych monet wybite zostały w srebrze, a jedna w brązie, prezentując obecnie spod równomiernej, oryginalnej patyny menniczy połysk. Niewątpliwy unikat stanowi dziesięciozłotowa srebrna próba z ośmiokrotnie wybitym znakiem mennicy na rewersie - technologiczny eksperyment zaowocował pojawieniem się jednej z najcenniejszych monet próbnych na rynku kolekcjonerskim.


Okoliczności powstania
Na tle licznych rozporządzeń decydujących o monetarnych emisjach międzywojennej Polski, prezydencki dekret z 1932 r. jawi się jako kolejna odpowiedź państwa na intensywnie zmieniające się warunki gospodarcze. Tym razem nowością było jednak założenie, że do obiegu trafią dziesięciozłotowe monety srebrne, które - najpewniej z braku czasu - zdecydowano się wybić wedle projektu zgłoszonego na konkurs jeszcze w 1925 r.
Tradycyjne ujęcie Polonii uosabiającej ojczyznę zaliczane jest do projektów rzeźbiarza i medaliera Antoniego Madeyskiego, który przedstawił modelkę w renesansowym welonie opadającym na włosy, z zasłoniętą szyją oraz w wieńcu koniczynowym służącym za czytelny symbol pomyślności. Dorodne kłosy zboża rozsypane na kształt promieni słonecznych oznaczać mogły urodzaj, jednak mimo zastosowania pozornie prostej symboliki, projekt interpretowany był w latach 30. na dwa sposoby.


Dwie interpretacje rewersu
Mimo braku korony - która wydaje się nieodzownym atrybutem z portretów monarchini - część odbiorców utożsamiała przedstawioną na monecie Polonię z królową Jadwigą. Jak twierdzą eksperci, rzeźbiarzowi pozować mogła jednak Janina Żółtowska, późniejsza żona zaprzyjaźnionego z Madeyskim polskiego attaché wojskowego w Rzymie, choć pozostaje to w sferze przypuszczeń. W mieście tym rzeźbiarz rozwinął swoją pracownię w rodzaj artystycznego salonu, w którym tworzył z przerwami do końca życia. Podobieństwo do profilu królowej Jadwigi nasuwać mogła być może informacja, że Madeyski był również autorem jej sarkofagu znajdującego się w Katedrze Wawelskiej.

Trzeba przyznać, że pełna spokojnego wdzięku głowa kobieca w renesansowym nakryciu głowy i wianku z koniczyny, umieszczona na tle promieniście rozłożonych kłosów, jest doskonałym rozwiązaniem kształtu plastycznego tych monet - pisał Tadeusz Kałkowski w „Tysiącu lat monety polskiej”.

PRÓBA - 5 złotych 1933 - Głowa kobiety - NGC MS62 (2 MAX)

Niezmiernie rzadka moneta próbna wybita w nakładzie 100 sztuk.
Odmiana z wypukłym napisem PRÓBA na rewersie.
Wyjątkowo zachowany egzemplarz z połyskiem i delikatną, wielobarwną patyną podkreślającą detale.
Parchimowicz P 145b

Stan zachowania: NGC MS62 (2 MAX)
Waga: 11 g Ag
Średnica: 28 mm
Lot: 2134
Data aukcji: 2021-12-12

Podobne przedmioty

Follow Us
Facebook Instagram YouTube
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.