Władysław IV Waza. Talar 1645 G-R, Toruń

Cena wywoławcza:
100 000  PLN
201 250  PLN
2013-10-19

Aw.: Popiersie króla w prawo, w zbroi i koronkowym kołnierzu. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: VLAD IIII D G REX POL ET SUE M D LIT RUS PR
Rw.: Postać anioła podtrzymuje owalny kartusz herbowy.
Po bokach data 16-45, poniżej inicjały G-R
W otoku: MONETA NOVA ARGENTEA CIVITATIS THORUNENSIS

Ogromnej rzadkości talar toruński z datą 1645. Moneta ta znana jest w nielicznych egzemplarzach i zdobiła kilka najpoważniejszych zbiorów i kolekcji. W polskich zbiorach można ją spotkać w Muzeum Narodowym w Warszawie (w. 28,45 g). Prawdopodobnie trafiła tu z kolekcji Potockich lub Sobańskiego. Nasz egzemplarz zachował się niespotykanie pięknym stanie. Widoczne najmniejsze detale monety. Lustro mennicze zachowane na obydwu powierzchniach. Awers tego talara jest tożsamy z awersem talara gdańskiego
z datą 1648. Oferujemy tę monetę na naszej aukcji 4 pod numerem 160 patrz katalog strona 146. Stempel monety z Gdańska, jako że użyty został znacznie później, nosi ślady dłuższej eksploatacji, nie mniej jednak, jest to ten sam stempel używany wcześniej w Toruniu. Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia ten egzemplarz na 80 marek w złocie, opatrując go dodatkowo znakiem zapytania, co oznacza, że monety takiej w handlu nie spotkał.

Wyśmienity egzemplarz.

Kopicki 8288; Davenport 4374; CNCT 1538; Parchimowicz 1886c; Tyszkiewicz 80?

Stan zachowania: 1-
Waga: 28,70 g Ag
Średnica: 43 mm
Metal: Ag
Nr aukcji: Aukcja 4
Lot: 172
Data aukcji: 2013-10-19