Władysław IV Waza. Dukat 1639, Gdańsk

Cena wywoławcza:
10 000  PLN
17 250  PLN
2013-10-19

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem.
Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: VLAD IIII D G REX POL M D L RVS PR
Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę miejską wspartą na ozdobnej konsoli.
Pod łapami lwów inicjały G-R. Ogony lwów podwójnie zaplecione.
Nad tarczą poziomo położone liście palmowe z trójlistną gałązką wchodzącą w napis.
W otoku: MON AUREA CIVITATIS GEDANEN 1639

W dukatach z datą 1639 wyróżniamy kilka odmian stempla. Ten typ monety znalazł się w skarbie z Koszyc (Budaj, 1602), był również w zaginionych zbiorach z Malborka. Dukat taki znajduje się też w muzeum w Berlinie. Odmiany tego typu różnią się kształtem konsoli oraz różnie ułożonymi liśćmi palmy i gałązką nad tarczą. Ten wariant (aukcja 2 ANPN, lot 87) najbardziej zbliżony jest kompozycyjnie do dukata z kolekcji Czapskich (pozycja 10009).

Patyna.

Kopicki 7585; Friedberg 15; CNG 234; H-Cz. 10304; Kaleniecki s. 263; Parchimowicz 1854 a

Stan zachowania: 2
Waga: 3,48 g Au
Średnica: 24 mm
Metal: Au
Nr aukcji: Aukcja 4
Lot: 144
Data aukcji: 2013-10-19

Władysław IV Waza Dukat 1642 Gdańsk
Cena końcowa:
46 200  PLN