Jan III Sobieski. Dwudukat 1692, Gdańsk NGC MS61 (MAX) - JEDYNY NA RYNKU

Cena wywoławcza:
170 000  PLN
324 000  PLN
2020-12-12

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi ozdobionej na ramieniu głową lwa. W otoku: IOAN III D G REX POL M D L RUS PR

Rw.: Dwa lwy podtrzymują owalną tarczę z herbem miasta stojącą na ozdobnym kartuszu. Data 1692 w otoku. U dołu inicjały D-L (Daniel Lesse). W otoku: MON AUREA CIVITAT GEDANENS

Najwyższa nota. Jedyny egzemplarz, który w NGC, który otrzymał tak wysoką notę MS61.

Wyjątkowej klasy numizmat modelowany przez Jana Hohna młodszego. Został wybity w mennicy w Gdańsku po zwycięstwie Jana III Sobieskiego nad imperium Osmańskim pod Wiedniem w 1683 roku. Król został na monecie przedstawiony w koronie i bogato zdobionej zbroi. Wyróżniamy dwudukaty bez daty i z datą (oferowany egzemplarz). Obie monety są bardzo rzadkie i notowane tylko w największych kolekcjach.

Fenomenalna sztuka − XVII-wieczna lustrzanka. W XVII w. rytownicy gdańscy wspięli się na wyżyny umiejętności w dziedzinie technik medalierskich, używanych narzędzi, precyzji przedstawiania popiersi królewskich, detali herbów miast, czcionek i ozdobników, a co również istotne − polerowania i przygotowania stempla do użycia. Oferowany egzemplarz jest tylko tego potwierdzeniem.

Egzemplarz zilustrowany w książce Marka Kalenieckiego "Złote monety Polskie na aukcjach światowych 1945-2002". Tylko jedno notowanie z aukcji z 1999 roku.

Obecnie zaledwie dwa znane egzemplarze, jednak tylko ten dostępny na rynku.

Idealnie zachowana moneta z perfekcyjnym lustrem menniczym i idealnie zachowanymi detalami, niestety drobny defekt blachy. Unikatowa moneta ze względu na stan zachowania oraz rzadkość.

Kopicki 7699 (R5) ; Kurpiewski 1273 (R6) ; H-Czapski 5292 (R5)

Stan zachowania: NGC MS61
Waga: 6,88 g Au
Nr aukcji: Aukcja 27- sesja I
Lot: 677
Data aukcji: 2020-12-12