Zygmunt III Waza. Ort (3 dukaty) odbitka w ZŁOCIE 1631, Elbląg - z tytulaturą Gustawa Adolfa - RZADKOŚĆ R8

Cena wywoławcza:
150 000  PLN
312 000  PLN
2020-10-17

Aw.: Popiersie Zygmunta III w zbroi, wąskiej kryzie, po bokach cyfry 1- 6 W otoku GVST ADOL II D G REX SVE M D FINL

Rw.: Herb Elbląga w owalnej tarczy trzymanej przez dwa lwy, wyżej cyfry 2-4, poniżej litery M-P (inicjały mincmistrza Marciliusa Philipsena) i napis w otoku MONETA CIVIT ELBINGENSIS 1631 i mała tarcza z herbem (kapelusz kardynalski nad półksiężycem).

Niespotykana moneta skopiowana z orta gdańskiego. Kompozycja pełna błędów i sprzeczności: na awersie portret Zygmunta III z tytulaturą Gustawa Adolfa. Można przypuszczać, że stemple niestarannie wykonał niewprawiony mincerz o małej wiedzy na temat królewskich złotych monetach. Oferowany egzemplarz różni się w szczegółach od równie fantazyjnego egzemplarza z kolekcji Hutten-Czapskiego. Na rynku istnieje inny podobny ort z cyframi 2-6 na rewersie. Słabe wykonanie oraz liczne błędy były zapewne powodem niewprowadzenia tej monety do biegu. W wyniku udanego ataku Szwecji w 1625 roku na polskie Infl anty działania wojenne bardzo szybko przeniosły się na Litwę oraz do Prus Książęcych i Królewskich. Wojna zakończyła się podpisaniem niekorzystnego dla Polski sześcioletniego rozejmu w Altmarku (Starym Targu) w 1629 roku. Przy Szwecji pozostały Infl anty, porty bałtyckie od Elbląga po Królewiec. Polska odzyskała porty bałtyckie dopiero w wyniku drugiego rozejmu podpisanego w Sztumskiej Wsi w 1635 roku. Możliwe, że w wyniku działań wojennych Szwedzi pozyskali punce używane do produkcji ortów gdańskich, które z kolei użyli do produkcji tych fantazyjnych ortów.

Moneta z Aukcji Ludwiga Grabowa z 6-7 maja 1940 roku. Cena szacunkowa monety w katalogu wynosiła 1000 marek, a cena sprzedaży 1325 marek!

Znakomita proweniencja tylko tej, jedynej sztuki na rynku: Aukcja Grabowa (1940) lot 640, następnie Münzen & Medaillen Aukcja 9 lot 22 , następnie Aukcja 23 lot 137 Ahlström, następnie Aukcja Kuenker 185 lot. 6027.

Jedyny egzemplarz dostępny na rynku. Rzadkość R8!

Moneta do najlepszych kolekcji złotych monet polskich i z Polską związanych.

Wspaniale zachowany, delikatny połysk i patyna podkreślają w detale monety.

Dutkowski&Suchanek CNCE 653 (R8); Friedberg 47; H-Czapski 4277 (R8); Ahlström 5 (UNIKAT); Dutkowski Złoto Wazów (T1) 05 (R8)

Stan zachowania: 1-/2+
Waga: 10,672 g
Średnica: 29,5 mm
Nr aukcji: Aukcja 26
Lot: 184
Data aukcji: 2020-10-17