Zygmunt III Waza. 2 talary (Dwutalar) 1617, Bydgoszcz ex. Karolkiewicz - RZADKOŚĆ R7-R8

Cena wywoławcza:
250 000  PLN
Cena sprzedaży:
414 000  PLN
Data sprzedaży:
2020-10-17

Opis

Aw.: Popiersie w zbroi w prawo, w płaszczu spiętym broszą na ramieniu. Pod popiersiem miniaturowe inicjały S-A (Samuel Ammon). W otoku: SIGISMVNDVS III D G POLONIÆ ET SVECIÆ REX

Rw.: Pod dużą koroną dziewięciopolowa tarcza herbowa z wolutami po bokach. Po bokach dwa stojące żurawie. Żuraw czuwający na jednej nodze z kamieniem w drugiej jest symbolem czujności. Data 16-17 po bokach korony. Dodatkowo rok 16-17 powtórzony w wolutach. Po obu stronach tarczy inicjały II-VE (Jakub Jakobson van Emden – zarządca mennicy w Bydgoszczy). Całość opasana Orderem Złotego Runa. W otoku: MAGNVS DVX LITVA RVS – PRVS MAS SAM LIVON ZC

Wyjątkowej klasy i rzadkości numizmat. Znakomicie wykonane przez Samuela Ammona stemple posłużyły do wybicia serii grubych monet w srebrze i złocie. Monety wybite tymi stemplami wykazują znaczne odchylenia wagi, od półtora do ponad dwóch talarów. Monety o wadze około 2 talarów notowane były w kolekcji Radziwiłłów i Potockich (obecnie w MNW).

Wyróżniamy dwa stemple tej monety które różnią się drobnymi szczegółami na rewersie. Na końcu rewersu litery ZC są większe, data przy koronie •16•-•17• /a nie 16-17/, niżej V•E / a nie VE/, w miejsce SA są dwie rozetki, zaś niżej drobne M-S. Czyli choć na pierwszy rzut oka są prawie identyczne, to druga od innego pochodzi autora. Prawdopodobnie chodzi o Melchiora Schirmera który póżniej w latach 1640-42 kierował mennicą toruńską. Nasza odmiana (z literami M-S) była wystawiona na aukcji Pawła Niemczyk i sprzedana za 529 000 złotych w 2010 roku.

Dwutalar o wadze 46,5 g, w 1904 roku był w zbiorze Z. Chełmińskiego. Srebrna moneta ze zbioru Karolkiewicza ważyła 56,3 g (oferowany egzemplarz). Egzemplarz ten w 1910 roku pojawił się w firmie L. Hamburger. W kolekcji Hutten-Czapskiego była taka moneta odbita w złocie, nie było natomiast srebrnej.

W podręczniku J. Tyszkiewicza ta dwutalarówka wyceniona została na 300 marek i dodatkowo oznaczona znakiem zapytania, co było dodatkową wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety z taką datą nie spotkał.

Fotografia monety użyta do katalogu Jana Dostycha na talary Zygmunta III Wazy.

Zdecydowanie najpiękniejszy dwutalar dostępny na rynku numizmatycznym. Delikatna kolorowa patyna i idealnie zachowane detale.

Polecamy do najlepszych kolekcji numizmatycznych, jeden z najrzadszych srebrnych numizmatów dostępnych na rynku.

Kopicki.1388 (R8) ; Kamiński 1618 (R8) ; Davenport 4312 ;Chełmiński.230; Tyszkiewicz.300? ; Dostych M 17.1.02 (R7-8) ten egzemplarz.

Stan zachowania: 1-/2+
Waga: 56,3 g Ag
Nr aukcji: Aukcja 26
Lot: 155
Data aukcji: 2020-10-17

Podobne przedmioty

Follow Us
Facebook Instagram YouTube
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.