Jan III Sobieski. Donatywa bez daty o wadze 4 dukatów, Gdańsk

Cena wywoławcza:
100 000  PLN
437 000  PLN
2011-05-15

Aw.: Popiersie króla w wieńcu laurowym i rzymskim płaszczu, u dołu inicjały medalierskie I.H. (Jan Höhn młodszy). Znak własnościowy Potockich – herb Pilawa.
W otoku napis bez obwódki: IOAN. III D.G.REX POL. M.D.L. RUS.PR
Rw.: Panorama Gdańska z charakterystycznymi budowlami.
W promieniach słonecznych, zapisane alfabetem hebrajskim JAHWE, u dołu mały owalny kartusz miejski podtrzymywany przez dwa lwy.
W otoku napis bez obwódki: REGIA CIVITAS GEDANENSIS

Bardzo rzadka donatywa gdańska Jana III Sobieskiego o nietypowej wadze 4 dukatów. Drugi znany egzemplarz o tej wadze znajduje się w zbiorze Czapskiego. Stemple wykonał gdański medalier Jan Höhn młodszy i były one przeznaczony do wybijania donatyw o wadze 3 i 5 dukatów. Odbitka o wadze 4 dukatów nie była dotąd oferowana na aukcjach. Na awersie znak własnościowy Potockich – herb Pilawa.

Pięknie zachowany egzemplarz. Uszkodzenie tła na awersie.

Friedberg.38; Vossberg.1089; CNG.389; H-Cz.2529; Kaleniecki (-); Parchimowicz (-)

Stan zachowania: 2+
Waga: 13,858 g A
Średnica: 34,5 mm
Metal: Au
Nr aukcji: Aukcja 2
Lot: 107
Data aukcji: 2011-05-15