Władysław IV Waza. Donatywa – srebro 1644, Gdańsk
Aw.: Półpostać króla w koronie i zbroi, z berłem opartym o ramię,
jabłkiem królewskim w dłoni, przy pasie rapier. Na szyi szeroki koronkowy kołnierz
i zawieszony na łańcuchu Order Złotego Runa. Na ramieniu zawiązana szarfa dowódcy. W otoku:
VLADISLAUS IIII D G REX POL & SUEC M DUX LITV RUS PRUS
Rw.: Nad panoramą Gdańską wieniec z chmur, z którego na miasto padają promienie słońca,
wewnątrz hebrajski napis Jahwe. Z chmur wyłaniają się cztery dłonie.
Pierwsza trzyma gałązkę oliwną i palmową, druga miecz i wagę.
Nad miastem dwie anielskie dłonie złączone do modlitwy za pomyślność Gdańska.
U dołu mała tarcza z herbem miasta, podtrzymywana po bokach przez dwa lwy
i data 16-44. Poniżej inicjały G-R, pod tarczą litery I-H (Jan Höhn). W otoku:
REGIA CIVITAS GEDANENSIS FIERI FECIT
W1644 roku Jan Höhn wykonał stemple do majestatycznej donatywy, wyobrażającej postać króla
w pełnej zbroi z insygniami królewskimi. Na odwrocie znalazła się panorama miasta Gdańska, wzbogacona szeregiem symboli odnoszących się do uprawnień i potęgi miasta. Donatywa była wybijana
w złocie. Z uwagi na duże zainteresowanie gdańszczan, a także prawo medaliera do sprzedaży medali na własny rachunek, wykonano szereg odbić w srebrze, które traktowano jako pamiątkowe monety.
Połysk menniczy, patyna.
Literatura: Dutkowski, Suchanek CNG.268a; H-Cz.9727; Raczyński.112; Bahrfeldt.8962; Chełmiński.639