Zygmunt III Waza. Dukat 1591, Litwa NGC VF35 (MAX)

Cena wywoławcza:
200 000  PLN
Cena sprzedaży:
414 000  PLN
Data sprzedaży:
2017-04-22

Opis

Aw.: Popiersie króla w koronie i w zbroi zdobionej na ramieniu głową lwa. Na szyi rurkowata kreza. W otoku: SIGIS.III.D.G.REX.POL.M.D.LI.
Rw.
: Pod dużą koroną czteropolowa tarcza polsko-litewska, w środku mała tarcza z herbem Snop – Wazów. U dołu napis przerywa tarcza z herbem Lis – Lwa Sapiechy podskarbiego wielkiego litewskiego. W otoku: MONETAoAVR – MAGoDVCoLI:


Najwyższa nota gradingowa na świecie. Wkrótce po otwarciu mennicy koronnej w Krakowie otwarto również mennicę w Wilnie, która biła złotą monetę dla Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1590 wybito tylko dwa typy dukatów litewskich, a w 1591 roku jeden typ (oferowany egzemplarz).

Lata 1590-1591 to czas zamieszania na stanowiskach urzędniczych w Wielkim Księstwie Litewskim, spowodowany nominacjami nowego króla Zygmunta III. Po uporządkowaniu spraw organizacyjnych i kompetencyjnych nagle zaniechano wybijania dukatów w 1591 roku. Wpływ na to miał niedobór złota na rynku litewskim, zamknięcie złotej mennicy w Poznaniu, a także powierzenie wybijania złotych monet mennicy w Malborku.

Po raz pierwszy rocznik 1591 wymienia Tyszkiewicz w 1875 roku w „Skorowidzu monet litewskich”, jako znany mu egzemplarz ze zbioru Czarneckiego. Rocznika tego nie wymieniają wcześniejsi autorzy, tacy jak: Bandtke, Zagórski, Beyer. Tyszkiewicz nie opisuje go szczegółowo, ani też nie zamieszcza rysunku dukata. Gumowski w „Mennicy wileńskiej (1921)” wymienia rok 1591 i podaje dwa zbiory gdzie miałby być przechowywany: Sobańskiego i Potockiego. Nie rozpisuje jednak legend. W tabeli publikuje odcisk z wcierki, z napisami LI / LI:, takiż rysunek zamieszcza też Kopicki (3537). Wcierka Gumowskiego jest tożsama z wyglądem opisywanego dukata.

Najrzadszy dukat litewski Zygmunta III Wazy. Dukata z 1591 roku nie posiadał nawet Hutten-Czapski. Jest to jedyny znany i dostępny egzemplarz na rynku. W podręczniku J. Tyszkiewicza dukat ten został wyceniony na 1000 marek w złocie i zaopatrzony dodatkowo w znak zapytania, co było wskazówką dla ówczesnych kolekcjonerów, że monety takiej w handlu nie spotkał.

Numizmat ma delikatnie widoczny ślad po otworze. Lekko gięty w polu. Patyna.


Kurpiewski 2178 (R8); Kopicki 3557 (R8); Ivanauskas (2013) 7.SV4-3; Złoto dynastii Wazów 04 (R7-R8); Kaleniecki nie notuje


Stan zachowania: NGC VF35 (MAX)
Waga: slab
Średnica: slab
Metal: -
Nr aukcji: Aukcja 11e Grading
Lot: 206
Data aukcji: 2017-04-22

Podobne przedmioty

Follow Us
Facebook Instagram YouTube
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.