Zygmunt lll Waza. Ort (18 groszy) 1620 I.I – V.E, Bydgoszcz
19 550,00 zł
Cena wywoławcza:
15 000,00 zł
2015-05-23

Aw.: Półpostać króla w prawo, w koronie i zbroi, z mieczem opartym o ramię i jabłkiem królewskim w dłoni. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: SIGI III D G REX POL M D LIT RVS PRVS MAS

Rw.: Pod koroną pięciopolowa tarcza herbowa, w środku mała tarcza z herbem Snopek – Wazów. Po bokach inicjały II-VE, poniżej data 16-20
Legendę u dołu rozdziela tarcza z herbem Sas podskarbiego koronnego Daniłłowicza.
W otoku: SAM LIV NEC SE - GOT VAN Q HRI R

Pierwszy ort koronny, znany w dwóch odmianach portretowych. Mennica w Bydgoszczy w 1620 roku przystąpiła do wybijania ortów koronnych. Na rewersie sygnatura zarządcy mennicy Jakuba Jacobsona van Emden. Zmiana ordynacji wagi i stopy w ortach spowodowała przerwanie ich bicia już w tym samym roku. Wybijanie ortów według nowej stopy menniczej rozpoczęto rok później, przerabiając daty na stemplu. Większość ortów została przetopiona z uwagi na zawyżoną próbę srebra. Tyszkiewicz w swoim podręczniku wycenia ten egzemplarz na 80 marek w złocie, opatrując go dodatkowo znakiem zapytania, co oznacza, że monety takiej w handlu nie spotkał. Była w zbiorze Beyera i Radziwiłłów. Moneta ogromnej rzadkości.

Ładny egzemplarz. Poprawnie wybity. Bardzo dużo połysku menniczego.

Literatura: Kopicki 1270R6; Beyer (1880) 343; Gumowski(1914) 1268; Kurpiewski 1475R6; Pączkowski (Orty Zygmunta III, PN4/31/200, s.5, p.3); Tyszkiewicz 80?; Kostrybski R6; Generał Jocher posiadał z grubą datą 1621, ale bez liter I.I - V.

Stan zachowania: 2-

Waga: 7,25 g Ag

Zygmunt III Waza
Aukcja 7
61
2015-05-23