Królestwo Polskie. Aleksander I, 3 grosze polskie 1815, Warszawa

Cena wywoławcza:
10 000  PLN
29 900  PLN
2014-05-24

Aw.: Dwugłowy orzeł rosyjski pod carską koroną.
Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza tarcza z orłem polskim. U dołu I-B

Rw.: Nominał, napis GROSZE / POLSKIE i data 1815

Moneta po raz pierwszy po wojnie na rynku aukcyjnym. O jej ogromnej rzadkości świadczy jej brak
w kolekcji monet rosyjskich sprzedawanych przez szwajcarski dom aukcyjny SINCONA. Jest to
XIX wieczne bicie z mennicy Petersburg na potrzeby ówczesnych kolekcjonerów. Rant gładki.
Udało się znaleźć tylko jedno notowanie tej monety po 1900 roku. Jej fotografia wraz z opisem znajduje
się w katalogu monet Wielkiego Księcia Michajłowicza (No 198 Tablica VII.9 str. 610) gdzie opisywana jest jako
nowodieł z połowy XIX wieku.
Plage ilustruje tę trzygroszówkę na podstawie monety ze zbioru Wielkiego Księcia Michajłowicza.

Wyśmienity egzemplarz. Kolorowa patyna.

Kopicki 2590; Iger KK.15.1.b; Plage 148

Stan zachowania: 1
Waga: 9,89 g Cu
Średnica: 29 mm
Metal: Cu
Nr aukcji: Aukcja 5
Lot: 359
Data aukcji: 2014-05-24