Jan III Sobieski, Medal wagi 13 dukatów, Gdańsk

Cena wywoławcza:
100 000  PLN
287 500  PLN
2014-05-24

Aw.: Popiersia zwrócone w prawo, na ramieniu sygnatura I.H

Rw.: Palma z koroną królewską na tle Krakowa.
W otoku: CRESCANT CUM PALMIS NOMINA,
U dołu w kartuszu: CORONATI / 2 FEB 1676

Medal autorstwa Jana Höhna Młodszego, wybity z okazji koronacji Jana III i Marii Kazimiery w 1676 r. Piękny i rzadki medal. Jan Höhn projektując rewers medalu odwołał się do alegorii starożytnej "Palma Virtuis". Greccy filozofowie Arystoteles i Plutarch, dowodzili, iż palma jest jedynym drzewem, które nawet nadmiernie obciążone owocami, nie ulega załamaniu, ale przeciwnie odgina się i wyprostowuje. Było to alegoryczne nawiązanie do osoby króla - zniszczona wojną Polska, pod panowaniem króla Jana III Sobieskiego nie tylko nie załamie się, ale przeciwnie - wzmocni się i nabierze nowych sił. Złote koronacyjne medale królów polskich to rzadkości na rynku dzieł sztuki. Wybijane były w niewielkich ilościach i przeznaczone dla najlepiej urodzonych gości uczestniczących w ceremonii. Rozsyłane były także wraz z poselstwami do dworów panujących w Europie, a także jako upominek dla papieża, który zatwierdzał powagą kościoła i umacniał wybór sejmu elekcyjnego.

Piękny, okazały medal.

Raczyński 207; H-Cz. 5941; Chełmiński 971 (sprzedany za 400 marek w złocie)

Stan zachowania: 2
Waga: 44,43 g Au
Średnica: 46 mm
Metal: Au
Nr aukcji: Aukcja 5
Lot: 181
Data aukcji: 2014-05-24