Jan II Kazimierz. Dukat 1658, Kraków, ex. Potocki
Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu i zbroi husarskiej dekorowanej nitami.
Płaszcz spięty broszą na ramieniu.
W otoku: IO CAS D G REX – PO ET SV
Rw.: Pod koroną czteropolowa tarcza herbowa z małą tarczą z herbem Snop – Wazów w środku.
U dołu herb Wieniawa. Poniżej inicjały TLB
W otoku: MONETA AVRE – REG POLO 1 6 5 8
Doskonała proweniencja. Na awersie herb Pilawa, znak własnościowy rodu Potockich. Do roku 1657 miasto Kraków było pod okupacją szwedzką. Szwedzi uruchomili w Krakowie wojenną mennicę bijącą monetę z wizerunkiem i tytulaturą Jana Kazimierza. Mennica wznowiła pracę w Krakowie w 1658 roku, po odbiciu miasta przez wojska polskie. Pierwsze dukaty wybijał w niej Stanisław Chrząstowski, zarządca z czasów szwedzkich. Jeszcze w tym samym roku przekazuje on zarząd mennicy Tytusowi Liwiuszowi Boratyniemu, który sygnował wybijane monety inicjałami TLB. Znane są dwie odmiany dukata z dat 1658 z końcówką legendy POLO lub POL. Ostatnio na aukcji Künker 244 (poz. 531) sprzedawany był nieznany dotąd, unikalny typ z okrągłą tarczą herbową na rewersie. Jeden z dwóch dostępnych na rynku egzemplarzy.
Ładnie zachowany egzemplarz. Delikatna patyna.
Kopicki 1873 R8; Friedberg 90; H-Cz. 5897; Parchimowicz 1654; Tyszkiewicz 500