Władysław IV Waza. Dwa dukaty 1642, Gdańsk, Ex. Potocki

Cena wywoławcza:
150 000  PLN
241 500  PLN
2013-10-19

Aw.: Popiersie króla w prawo, w koronie i zbroi, z wyłożonym koronkowym kołnierzem.
Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: VLAD IIII DG REX POL & SVEC MD LIT RVS PR
Rw.: Panorama miasta Gdańska. U dołu stojąca na ozdobnej konsoli mała tarcza miejska
podtrzymywana przez dwa lwy. Inicjały G-R
W otoku: MON AUREA CIVITA − TIS GEDANEN 1642

Za panowania Władysława IV mennica w Gdańsku początkowo wybijała donatywy z tarczą miejską oraz z panoramą miasta. W 1642 roku wybito także obiegowe dwu-i trzydukaty z widokiem miasta. Egzemplarz pochodzi z kolekcji Franciszka Potockiego i ma dwukrotnie odciśniętą puncę z herbem rodowym Pilawa.

Kopicki 7598 R8; Friedberg 21a; CNG 236; Parchimowicz D4

Stan zachowania: 3+
Waga: 6,87 g Au
Średnica: 33 mm
Metal: Au
Nr aukcji: Aukcja 4
Lot: 143
Data aukcji: 2013-10-19