Władysław IV Waza. Medal Chwały Królewskiej 1642, Gdańsk. Medalier Sebastian Dadler
Aw.: Władysław IV na koniu z buławą w ręku. W tle scena bitewna.
W odcięciu dewiza: HAC TRIPLICE / DIGNUS (po trzykroć wart chwały).
W otoku: ECCE VLADISLAUM QVI POST TRIA BELLA QVIETEM
RESTITUIT DIGNUM HAC TER TRIA SECLA FRUI
(oto Władysław, co po trzech wojnach przywrócił pokój, godny wiecznej chwały).
Rw.: Panorama Gdańska w promieniach słońca,
tarcza z herbem miasta podtrzymywana przez dwa lwy.
W otoku: IHOVÆ FULTA MANU REGIS DUM PROTEGORALIS SPONTE MIHI
OCEANUS VISTULA TERRA FAVENT (Bóg wspiera, król protektorem, sprzyjają nam morze,
Wisła i ziemia). Na obrzeżu wygrawerowany napis własnościowy:
IOANNES IACOBUS ENGELS VNDT ANNA GODVLA FVSS GENANDT ENGELS (...) 1728
Jeden z najdoskonalszych kompozycyjnie medali wybitych przez Sebastiana Dadlera w mennicy gdańskiej.Sebastian Dadler był jednym z najwybitniejszych medalierów XVII w. Osiadł w Gdańsku w roku 1636, wygnany z ogarniętej wojną Europy. Medal został zamówiony przez Radę Miasta dla godnego przyjęcia monarchy podczas wizyty w Gdańsku. Dla króla i jego świty były także wybite sztuki w złocie o wadze 100 dukatów. Królewska postać na koniu w majestatycznej pozie, legenda medalu wychwalająca czyny i zalety monarchy świadczy o funkcji medali, przeznaczonych na hołdowniczy dar Gdańska dla Władysława IV.
Patyna.
Raczyński 110; CNG 568a