Zygmunt III Waza/Rosja. Jefimok 1655 na talarze toruńskim Zygmunta III Wazy 1631 ex. Sotheby - RZADKOŚĆ
Moneta nie nosi śladów zbyt długiego obiegu. Na całej powierzchni piękna, wiekowa patyna. Dokładnie wybita kontrmarka.
Najpiękniejszy egzemplarz tego typu monety jaki mieliśmy w ofercie.
Aleksiej Michajłowicz Romanow (1629-1676), syn Michała Romanowa, od 1645 r. car rosyjski. W 1654 r. połączył Ukrainę z Rosją, co doprowadziło do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej (1654-1667). Walcząc na Ukrainie i na Litwie z Polską, car nakazał stemplować wszystkie talary będące w obiegu specjalnymi stemplami, były to punce ze św. Jerzym, oraz z datą 1655.
W literaturze noszą nazwę Jefimok (jefimka). Talary kontrasygnowane służyły do opłacania wojsk najemnych pozostających w służbie carskiej.
Moneta z doskonałą proweniencją. Na monecie nabite kontrmarki ze św. Jerzym i z datą 1655. Kontrmarkowano głównie talary niemieckie i niderlandzkie. Jefimki na talarach polskich należą do monet bardzo rzadkich.
Notowane są tylko w najlepszych polskich i rosyjskich kolekcjach. Moneta ogromnej rzadkości.
Moneta z aukcji Sotheby z 1997 roku lot 196.