Kazimierz III Wielki (1333-1370) grosz szeroki bez daty, Kraków

Cena wywoławcza:
50 000  PLN
132 250  PLN
2011-05-15

Aw.: Trójlistna gotycka korona z krzyżykami w polach, dookoła legenda
w podwójnym otoku (pisana od wewnątrz):
+KΛZIMRVS↓PRIMVS / +DEI↓GRACIΛ↓REX↓POLONIE
Rw.: Ukoronowany orzeł zwrócony w prawo, dookoła otok z legendą:
+GROSSI↑CRΛCOVIENSSES

Moneta wyjątkowej urody – największa i najbardziej okazała polska srebrna jednostka monetarna doby średniowiecza. Doniosły ślad działalności politycznej i gospodarczej króla Kazimierza. Zaadaptowany do warunków polskich wzór grosza praskiego ze wspaniałym orłem z pieczęci majestatycznej. Bity według stopy menniczej 60 groszy z grzywny krakowskiej w latach 1367-1370 w ramach reformy monetarnej
po okresie rozbicia dzielnicowego, zgodnie z postulatem statutu: ”jeden władca, jedno prawo i jednakowa w całym królestwie moneta, wieczna i dobra w swojej wartości, aby tym bardziej była pożądana”. Dzisiaj jest jedną z najbardziej poszukiwanych i pożądanych monet polskiej numizmatyki, niezwykle rzadko pojawia się na aukcjach, zwłaszcza w tak pięknym stanie zachowania. Obecnie grosze Kazimierza Wielkiego datowane są przez B. Paszkiewicza na lata ok. 1360-1365. Jest to jedyny znany egzemplarz z takim połączeniem awersu i rewersu.

Kopicki.344; R. Kiersnowski, Grosze Kazimierza Wielkiego, WN 1973: odm. 2D (nie zna takiego zestawienia Aw. i Rw.)

Stan zachowania: 2-
Waga: 3,124 g Ag
Średnica: 28 mm
Metal: Ag
Nr aukcji: Aukcja 2
Lot: 46
Data aukcji: 2011-05-15