II RP. PRÓBA miedzionikiel 50 groszy 1919 Ex. Pittman Collection - RZADKOŚĆ
Moneta wybita w nieznanym nakładzie. Na awersie brak inicjałów JH. Znakomita proweniencja, moneta pochodzi z legendarnej kolekcji Pittman'a.
Rewers z tego samego stempla, co 50 groszy 1919 (z dużym orłem) z kolekcji Karolkiewicza i króla Egiptu Faruka (sprzedane na naszej 12 aukcji lot 629)
Drugi znany egzemplarz na rynku, jednak pierwszy który pojawił się kiedykolwiek na oficjalnej aukcji i został odnotowany w literaturze.
Zdjęcie dokładnie tego egzemplarza zostało użyte w książce Janusza Parchimowicza "Monety Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939", str. 96. Autor katalogu zamieścił adnotację NIENOTOWANA, jednak błędnie skatalogowana jako nikiel. Moneta wybita w miedzioniklu (magnes nie przyciąga).
Wyśmienity stan zachowania, niedobita centralnie - typowe dla tej monety. Niezwykłej rzadkości numizmat, do najlepszych kolekcji.
Parchimowicz 115 (błędnie określona jako odbitka w niklu pod numerem P 115, z dopiskiem nienotowana, ale to właśnie nasz oferowany egzemplarz w miedzioniklu)