Zygmunt III Waza. Odbitka w srebrze portugała koronnego (bez daty)

Cena wywoławcza:
100 000  PLN
253 000  PLN
2010-10-23

Aw.: Popiersie króla z gołą głową, na zbroi płaszcz spięty maszkaronem na ramieniu.
Wokół dwie obwódki - liniowa i perełkowa. W otoku:
SIGISMVN∙3 D:G:REX∙POLO:MAG:DVX∙LIT:RVS:PRVS:MAS:SAM:LIVO:&

Rw.: Ukoronowana ozdobna dziewięciopolowa tarcza polsko-szwedzka
z małą tarczą z herbem Snop Wazów w środku. W otoku:
NEC NON: SVECO:GOTO:WANDALORVMQ:HÆREDITA:REX

Egzemplarz znajdował się niegdyś w zbiorach Franciszka Potockiego (w rękopisie opisany był błędnie jako dwutalar). Inna moneta pojawiła się na aukcji zbioru Ludwika Frankiewicza (nr 187), ale o wadze 18,5 grama. Ponadto w zbiorze Potockiego była także klipa odbita tym samym stemplem. Stempel służył głównie do wybijania portugałów. Odbita tym samym stemplem moneta o wadze dziesięciu dukatów znajduje się w zbiorach w Wiedniu, w kolekcji Czapskich oraz w Muzeum Narodowym w Warszawie. Moneta nie ma żadnych inicjałów menniczych, dlatego w literaturze spotyka się odwołania do mennicy olkuskiej, krakowskiej i bydgoskiej. Stylistyka popiersia oraz brak łańcucha z Orderem Złotego Runa wskazuje, że moneta powstała przed 1604 rokiem, kiedy to po raz pierwszy opublikowany został wizerunek króla z Orderem Złotego Runa. Z dokumentów nie wynika też, by za panowania Zygmunta III w Olkuszu wybijano grubą monetę srebrną. Olkusz nie miał także możliwości wybijania monety złotej, dlatego, jak się zdaje, mennicę w Olkuszu należy wykluczyć, podobnie jak mennicę w Bydgoszczy, gdzie grubą monetę zaczęto wybijać po 1608 roku. Sądzić należy, że stempel do portugała powstał w Krakowie pomiędzy 1600 a 1604 rokiem. Można też jeszcze rozpatrywać mennicę w Wilnie, która zatrudniała medaliera o inicjałach HD (medalier nieznany). Popiersie opisywanego portugała jest podobne do umieszczonego na medalu z Tetydą i Cecerą, sygnowanego inicjałami HD w 1595 roku. Identyczna na obu sztukach jest także tytulatura królewska na awersie. Opisywany egzemplarz jest tożsamy z wymienionym przez Zagórskiego, a znanym mu z kolekcji F. Potockiego. W srebrze znane są trzy sztuki, każda o innej wadze. Każda z nich jest UNIKATEM.

Podwójnie uderzony, stara patyna. Na awersie znak własnościowy – herb Pilawa Potoccy.

Literatura:Kopicki.1296 (jako talar); H-Cz.10297 (jako portugał); Kurpiewski.1675 (talar o wadze 18,7 g);
Zagórski.306 (2 talary); Tyszkiewicz.-

Stan zachowania: 3+/2-
Waga: 38,612 g A
Średnica: 42,8 mm
Metal: Ag
Nr aukcji: Aukcja 1
Lot: 3
Data aukcji: 2010-10-23