Rosja. Jefimok 1655 na talarze koronnym Zygmunta III Wazy 1631 Ex. Sotheby's
Aleksiej Michajłowicz Romanow (1629-1676), syn Michała Romanowa, od 1645 r. car rosyjski. W 1654 r. połączył Ukrainę z Rosją, co doprowadziło do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej (1654-1667). Walcząc na Ukrainie i na Litwie z Polską, car nakazał stemplować wszystkie talary będące w obiegu specjalnymi stemplami, były to punce ze św. Jerzym, oraz z datą 1655. W literaturze noszą nazwę Jefimok (jefimka). Talary kontrasygnowane służyły do opłacania wojsk najemnych pozostających w służbie carskiej. Moneta z doskonałą proweniencją. Ex. Willy Fuchs Collection Sale Part III, Sothebys, London, April 24-25, 1997, lot 194. Na monecie nabite kontrmarki ze św. Jerzym i z datą 1655. Kontrmarkowano głównie talary niemieckie i niderlandzkie. Jefimki na talarach polskich należą do monet bardzo rzadkich. Notowane są tylko w najlepszych polskich i rosyjskich kolekcjach. Moneta ogromnej rzadkości Bardzo ładny egzemplarz, wiekowa patyna.