Jan II Kazimierz. Dwudukat 1661, Poznań ex. Potocki collection

Cena wywoławcza:
100 000  PLN
356 500  PLN
2016-10-22

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi, okrytej płaszczem spiętym broszą na ramieniu. Na piersi Order Złotego Runa.
W otoku: IO CAS D G – REX POL & S M D L R P
Rw.: Orzeł zwrócony w lewo, na piersi pięciopolowa tarcza herbowa. Po bokach inicjały mennicze N-G, wokoło obwódka liniowa.
W otoku: ARCVS FORTIVM CONTRITVS EST 1661 (Zniszczony został łuk potężnych).

Egzemplarz z legendarnej kolekcji Potockich. Na awersie wybity znak własnościowy – punca Pilawa. Ekstremalnie rzadki dwudukat okolicznościowy nawiązujący do rozpadu koalicji zawiązanej przez Szwecję i Prusy przeciwko Polsce. Należy do bardzo rzadkich monet, notowanych jedynie w największych kolekcjach. Poza kolekcjami, na rynku numizmatycznym mogą znajdować się ogółem trzy egzemplarze tej monety. Ten pochodzi ze zbioru Potockich. Inny, o nieco mniejszej wadze, który pojawił się na rynku, ważył 5,31 g. Był to egzemplarz obcięty i dlatego wagą zbliżony do wagi półtora dukata. Nie pochodził on z kolekcji Frankiewicza i zapewne Chełmińskiego. Dziś notowany jest wyłącznie w trzech zbiorach publicznych w muzeum Czapskich w Krakowie, Muzeum Narodowym w Warszawie i Ermitażu. Bardzo rzadki walor numizmatyczny.

Egzemplarz przetarty. Lekkie gładzenie w polu.

Kopicki 1911 (R7); H-Czapski 5914 (R7); Zagórski 523; Kaleniecki nie notuje; Złoto czasów dynastii Wazów, T.II K253 (R8)

Literatura: Kopicki 1911 (R7); H-Czapski 5914 (R7); Zagórski 523; Kaleniecki nie notuje; Złoto czasów dynastii Wazów, T.II K253 (R8)
Stan zachowania: 2-/3+
Waga: 6,70 g Au
Średnica: 27 mm
Metal: Au
Lot: 99
Data aukcji: 2016-10-22