August lll Sas. Ort (18 groszy) 1763, Elbląg ex. Pfau collection

Cena wywoławcza:
15 000  PLN
Cena sprzedaży:
57 500  PLN
Data sprzedaży:
2016-10-22

Opis

Aw.: Ukoronowana postać króla Augusta III w prawo, z płaszczem gronostajowym zarzuconym na ramię i Orderem Złotego Runa zawieszonym na piersi.
W otoku: D G AVGVST III R POL M D L R P D S & EL
Rw.: Tarcza herbowa miasta Elbląg, powyżej nominał 18 GR, poniżej data 1763 i iniciały ICS (Jost Carl Schröder).
W otoku: MONETA ARGENTEA CIVIT ELBINGENSIS

Zła sytuacja ekonomiczna Elbląga pod koniec panowania Augusta III Wettyna zmusiła Radę Miejską do podjęcia działań zapobiegających napływowi obcej nisko wartościowej monety bądź fałszywej monety pruskiej na teren miasta. Mennica otwarta ponownie w 1760 roku początkowo wybija tylko szelągi, aby w kolejnych latach wybijać m.in. orty i tymfy. Pierwszy ort wybito w 1763 roku, kiedy mennica miejska znajdowała się pod zarządem Josta Carla Schrödera. Jako moneta obiegowa znana jest tylko z największych kolekcji polskich numizmatów. Wymienia tego orta katalog aukcyjny Zelta, Junfera, Philippa. Ort ten znajdował się w dawnym zbiorze Chomińskiego, Frankiewicza, Sobańskiego, zbiorze malborskim, ze współczesnych zbiór Brandta, Pfau'a (oferowany egzemplarz) czy Karolkiewicza. Wszystkie znane egzemplarze pochodzą z bicia tym samym stemplem awersu i rewersu, w którym cyfry nominału są położone blisko napisu GR. Na aukcjach numizmatycznych ort 1763 z emisji obiegowej oferowany był w Polsce tylko raz po wojnie.

Ekstremalnie rzadki wariant nie będący odbitką w czystym srebrze, jak większość egzemplarzy, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Egzemplarze wybite jako monety obiegowe w srebrze słabej próby należą do wyjątkowo rzadkich walorów numizmatycznych. Moneta oferowana w naszej aukcji zachowała się w wyjątkowo pięknym stanie, co dodatkowo podnosi jej wartość kolekcjonerską. Egzemplarz godny najbardziej wysublimowanych zbiorów. Orty występują wielokrotnie rzadziej niżli tymfy elbląskie. Katalog CNG błędnie podaje notowania w dwóch zbiorach prywatnych. Moneta notowana tylko dwa razy po wojnie, znany jest też trzeci egzemplarz – w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Jedyny dostępny egzemplarz na rynku. Ogromnej rzadkości numizmat ze znakomitą proweniencją – ze zbioru H. Pfau'a, który posiadał jedną z największych i najznakomitszych kolekcji monet elbląskich w historii numizmatyki. Moneta stanowić będzie niewątpliwie ozdobę każdej liczącej się kolekcji.

Pięknie zachowany, menniczy egzemplarz ze starą patyną. Dużo lustra menniczego.

H-Czapski 2996 (R5); Pfau 551 (ten egzemplarz); Tyszkiewicz 45


Literatura: H-Czapski 2996 (R5); Pfau 551 (ten egzemplarz); Tyszkiewicz 45
Stan zachowania: 1
Waga: 6,29 g Ag
Średnica: 28,0 mm
Metal: Ag
Lot: 147
Data aukcji: 2016-10-22

Podobne przedmioty

Follow Us
Facebook Instagram YouTube
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.