Jan II Kazimierz. Donatywa wagi 3 dukatów bez daty, Gdańsk

Cena wywoławcza:
50 000  PLN
264 500  PLN
2016-10-22

Aw.: Popiersie króla w prawo w wieńcu laurowym. Płaszcz związany na ramieniu. Na piersi Order Złotego Runa. Pod ramieniem inicjały I H
W otoku: IOAN CASIM D G POLON & SUEC REX
Rw.: Panorama Gdańska pod tarczą słoneczną z imieniem Jahwe. Dwa lwy podtrzymują małą tarczę z herbem miasta. Przed napisem gałązka.
W otoku: EX AURO SOLIDO CIVITAS GEDANENSIS F F (Z czystego złota miasto Gdańsk wybić kazało)

Donatywa wybita pod zarządem Daniela Lesse – objął on zarząd mennicy w Gdańsku w 1656 roku. Po zawarciu pokoju w Oliwie w 1660 roku, rada miasta ponownie zezwoliła na wybijanie małych donatyw o wadze 3 i 4 dukatów. Większość z nich nie była datowana. W tym czasie autorem stempli gdańskich donatyw był syn wybitnego artysty Jana Höhna – Jan Höhn młodszy. Donatywa ta jest jedną z pierwszych prac młodego medaliera. Korzystając z dorobku ojca, zaproponował nowe ujęcie popiersia królewskiego w wieńcu laurowym i w płaszczu typu rzymskiego. Kompozycję rewersu stanowi panorama miasta Gdańska, prezentująca urodę miasta wraz z wszystkimi charakterystycznymi budowlami. Donatywa tego typu znana jest jedynie jako odbicie trzydukatowe. Została po raz pierwszy opisana w katalogu Leona Mikockiego. Przed wojną była w zbiorze Z. Chełmińskiego i M. Frankiewicza. Notowana jest tylko w kolekcjach muzealnych Czapskich w Krakowie, Wawelu, Geldmuseum we Frankfurcie, Ermitażu i Sztokholmie. Ten typ donatywy tylko okazjonalnie pojawia się na aukcjach. Zdjęcie tego egzemplarza zostało użyte w książce "Złoto czasów dynastii Wazów" t. II.

Wspaniale zachowany egzemplarz z piękną kolorową patyną. Rzadki w takim stanie zachowania.

Kopicki nie uwzględnia, Friedberg 30; CNG 334; Złoto czasów dynastii Wazów t.II G419 (R6) (ten egzemplarz); Kaleniecki s. 422

Literatura: Kopicki nie uwzględnia, Friedberg 30; CNG 334; Złoto czasów dynastii Wazów t.II G419 (R6) (ten egzemplarz); Kaleniecki s. 422
Stan zachowania: 1-
Waga: 10,35 g Au
Średnica: 34 mm
Metal: Au
Lot: 108
Data aukcji: 2016-10-22