Jan II Kazimierz. Donatywa wagi 6 dukatów 1660, Gdańsk ex. Zaleski collection

Cena wywoławcza:
60 000  PLN
Cena sprzedaży:
299 000  PLN
Data sprzedaży:
2016-10-22

Opis

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem. Płaszcz spięty broszą na ramieniu,na piersi Order Złotego Runa. Pod ramieniem inicjały I.H. (Jan Höhn starszy).
W otoku: IOAN CASIM D G REX POL & SUEC M D L R PRUS
Rw.: Panorama Gdańska z charakterystycznymi budowlami i umocnieniami. Nad miastem przebijający się przez chmury Orzeł z wieńcem laurowym w dziobie. U dołu splecione liście palmowe i gałązki winnego grona i inicjały IH (Jan Höhn starszy).
W otoku: PAX AETERNA AD GEDAN A CD DCLXIII MAII CONDITA (Pokój wieczny dla Gdańska roku 1660, 3 maja zawarty)

Donatywa należy do serii numizmatów wybitych z okazji zawarcia Pokoju w Oliwie w 1660 roku. Jedna z najładniejszych donatyw i ostatnich prac wykonanych przez Jana Höhna. Charakteryzuje się wyjątkowo udanym portretem króla i bogatą symboliką towarzyszącą widokowi miasta Gdańska. Interesująca jest inskrypcja umieszczona na donatywie. Zawarty pokój uznano za wieczny, a sukces jego zawarcia powiązano z królewskim imieniem. W interesie Gdańska leżało podkreślanie znaczenia pokoju, dzięki któremu bogaciło się miasto i królestwo polskie. Pokój zawarty w Oliwie sprawił, że zarówno port gdański jak morze bałtyckie stały się bezpieczne dla handlu. Z okazji podpisania układu pokojowego, rada miasta Gdańska wyemitowała szereg medali, którymi obdarowano króla, radnych miejskich i inne znaczące osobistości. Znane są trzy odbitki w złocie i srebrze. W złocie wybijano egzemplarze o wadze 5, 6 i 8 dukatów. Odbitka o wadze 6 dukatów znana jest w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, Ossolineum, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, ponadto w zbiorach Berlina. W zbiorach Czapskich w Krakowie jest egzemplarz o wadze 5 dukatów. Przed wojną posiadał go Zygmunt Chełmiński, po wojnie 6-dukatowa donatywa była notowana w kolekcji Zalewskiego (oferowany egzemplarz). Egzemplarze tej wagi okazjonalnie notowane są na aukcjach.

Bardzo ładny egzemplarz, drobne defekty tła.

Kopicki nie notuje; Raczyński 145; Stahr (2008) 63; CNG 360; Złoto czasów dynastii Wazów t.II G434 (R7)


Literatura: Kopicki nie notuje; Raczyński 145; Stahr (2008) 63; CNG 360; Złoto czasów dynastii Wazów t.II G434 (R7)
Stan zachowania: 2-/3+
Waga: 20,32 g Au
Średnica: 42 mm
Metal: Au
Lot: 106
Data aukcji: 2016-10-22

Podobne przedmioty

Follow Us
Facebook Instagram YouTube
Antykwariat Numizmatyczny Michał Niemczyk od 1989 roku na rynku numizmatycznym
Organizujemy profesjonalne aukcje stacjonarne i internetowe. Posiadamy duże doświadczenie i renomę na rynku kolekcjonerskim i aukcyjnym na świecie. Oferujemy bezpłatną wycenę, skup gotówkowy i sprzedażą komisową, monet i medali z całego świata. W naszej ofercie znajdują się monety złote i srebrne (także monety inwestycyjne), złote sztabki, medale, odznaczenia, banknoty, monety współczesne, antyczne i średniowieczne. Wyceniamy pojedyncze przedmioty i całe kolekcje, pośredniczymy w gradingu amerykańskim monet i medali (NGC i PCGS). Gwarantujemy oryginalność, zapewniamy bezpieczeństwo, dyskrecję i kompleksową obsługę prawną transakcji. Zapraszamy do siedziby naszej Firmy, gdzie przyjmujemy numizmaty na nasze aukcje, bezpłatnie wyceniamy i prowadzimy skup za gotówkę.