Jan II Kazimierz. Medal wagi 6 dukatów, pamiątka wojen szwedzkich za panowania Jana Kazimierza, Gdańsk z kolekcji Zaleskiego

Cena wywoławcza:
50 000  PLN
109 250  PLN
2015-10-03

Aw.: Popiersie króla w prawo, w wieńcu laurowym i zbroi okrytej płaszczem. W otoku: IOAN CASIM D G REX POL & SUEC M D L R PRUS

Rw.: Snop zboża miotany wiatrami, chroniony przez rękę wysuniętą z obłoków. W otoku: CÆLITUS ERIGOR (Niebo mnie wspiera)

Ekstremalnie rzadki medal autorstwa Jana Höhna (seniora) bity prawdopodobnie w 1657 r., kiedy szala zwycięstwa w wojnie polsko-szwedzkiej zaczęła przechylać się na stronę Jana Kazimierza. Dla celów propagandowych zamówiono w Gdańsku donatywy sławiące zmagania Królewskie z przeciwnościami wojny. Symbolem ich jest smagany wichrami snopek, herb rodu królewskiego Wazów, mający oparcie w niebiosach. Znane są dwa stemple rewersu. Nasza odmiana występuje rzadziej, charakteryzuje się nieco skromniejszą ornamentyką, mniejszą ilością szczegółów. Identyczny egzemplarz znajduje się w zbiorach w Berlinie. W kolekcji E. Hutten-Czapskiego jest druga odmiana. W krajowych zbiorach znajdują się jedynie egzemplarze srebrne odbite tym stemplem. Na rynku numizmatycznym znane są trzy egzemplarze tej donatywy. Medal z legendarnej kolekcji Zaleskiego sprzedawanej w 1983 roku na aukcji Stacks (lot 248). Na awersie prostokątna punca - kontrybucja austriacka z 1806 roku, urzędu probierczego miasta Lwowa (liteka D i rozeta). Numizmat najwyższej klasy.

Raczyński 139 (II odmiana); Stahr (2009) 59; H-Cz. 2340 (Ag)

Literatura: Raczyński 139 (II odmiana); Stahr (2009) 59; H-Cz. 2340 (Ag)
Stan zachowania: 2-/3+
Waga: 21,76 g Au
Średnica: 45,0 mm
Metal: Au
Nr aukcji: Aukcja 8
Lot: 106
Data aukcji: 2015-10-03